Arabela - penzion u čarodějnic

Okolí

Česká Kanada

Česká Kanada Česká Kanada je přírodní park rozprostírající se jihovýchodně od Jindřichova Hradce na cípu Českomoravské vrchoviny. Ohraničený je přibližně městy Kunžakem, Českým Rudolcem, Slavonicemi, Novou Bystřicí a Jindřichovým Hradcem. Právě pro přírodní charakter krajiny, početné vodní hladiny a rozsáhlé lesní porosty, je tato oblast nazývána příznačně Českou Kanadou. Tento přírodní park rozprostírající se na historickém pomezí Čech a Moravy je oblíbeným místem turistů a cykloturistů, na které zde čeká řada přírodních zajímavostí i historických pamětihodností. Česká Kanada není osamocený přírodní celek. Z jedné strany navazuje plynule na další části Vysočiny, na jihu sousedí s rakouským krajem Waldviertel a kousek je to i do kraje rybníků na Třeboňsku.
Česká Kanada se také může pochlubit jedním unikátem a tím je úzkorozchodná trať vedoucí z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice, která se jako had vine západní a střední částí České Kanady. Tato úzkokolejka o rozchodu 760 mm patří mezi technické a historické pamětihodnosti naší republiky. Přispívají k tomu i pravidelně jezdící historické soupravy . Trasa je sice téměř dvakrát delší než po silnici, ale atmosféra a nádherné scenérie dávají zapomenout na čas. Svoji osobitou atmosféru mají i zastávky, ve kterých se jakoby zastavil čas.

www.novadomus.cz/ckanada.php, www.dobovepohlednice.euweb.cz

Kunžak

Kunžak Kunžak vznikl na křižovatce obchodních cest. Jeho nejstarší částí je Velké Podolí, vedle něho teprve ve 13. století byla založena nová osada. Byla založena německými kolonizátory, ale v budoucnu má toto místo ryze český charakter.
16. století v době Zachariáše z Hradce bylo pro Kunžak zlatým věkem. Rozvíjela se řemesla, obchod. Byly založeny rybníky Komorník a Zvůle. Naopak 30ti letá válka přinesla zkázu, vojska plenila obce, vypukl mor, šířily se požáry a Kunžak málem zanikl. V 18. století se začal obnovovat obchod, vzrostl počet řemeslnických cechů a Kunžak začal opět ožívat.

www.kunzak.cz

Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec Město Jindřichův Hradec leží v jihovýchodních Čechách přesně na patnáctém poledníku. Mezi největší lákadla patří hlavně gotický hrad a renesanční zámek, rybník Vajgar, řada církevních památek, světoznámá úzkokolejka a v neposlední řadě bezesporu také malebná krajina Jindřichohradecka. Nejstarší dochovanou zmínku o tomto městě máme z roku 1220, kdy Jindřichův Hradec patřil zakladateli rodu pánů z Hradce, Jindřichu I. Nejbouřlivější rozvoj prožilo město v druhé polovině šestnáctého století.
Nyní má Jindřichův Hradec téměř 23000 obyvatel. Roku 1950 bylo vyhlášeno historické jádro města městskou památkovou rezervací. V roce 1991 zde byla otevřena vysoká škola, původně pod patronátem Jihočeské univerzity, později fakultu převzala Vysoká škola ekonomická. Jindřichův Hradec je tedy zčásti i studentským městem.

www.jh.cz, jindrichuv-hradec.php5.cz, Jindřichohradecké úzkokolejky

Landštejn

Landštejn Historie hradu je dodnes plná nejasností a prázdných míst, zejména z doby, kdy hrad vznikl. Jeho zbudování těsně na tehdejší česko-rakouské hranici, kdy na dohled stál jeho rakouský protějšek není úplně jasné a stále probíhá archeologický výzkum, který může ledacos napovědět. V romantickém okolí žil Jan Jiří Grassel, známý to loupežník a lapka, který dal své jméno všem grázlům až do dnešních dob. Původně byl Landštejn rakouský hrad. První písemná zmínka o hradu Landštejnu se datuje do roku 1231, podle níž byl pravděpodobně prvním držitelem hradu Hartlieb z Landštejna, s největší pravděpodobností moravský šlechtic ve službách Přemyslovců v letech 1222 až 1236. Hrad i s celým územím byl připojen k Čechám.
V součastnosti patří hrad Landštejn k nejpozoruhodnějším ukázkám rané hradní architektury v českých zemích.

www.hradlandstejn.cz

Ostatní

Ostatní V okolí penzionu je kromě jiného možno navštívit městečko Nová Bystřice, které leží těsně na hranici s Rakouskem a v jeho blízkosti je bývalé vojenské pásmo s neporušenoum přírodou. Města Dačice, Třeboň, Slavonice, Telč by rozhodně neměla ujít pozornosti milovníkům památek. Další možností, kde lze narazit na krásnou a neporušenou přirodu jsou Novohradské hory.

www.novabystrice.cz, www.dacice.cz, Fotky České Kanady, www.slavonice-mesto.cz, www.telc-etc.cz, www.novohradky.info, www.novohradsko.cz

Sportovní vyžití

Pro ty, jež rádi tráví svou dovolenou aktivně, je v našem okolí velká možnost sportovního vyžití. V létě se dají podnikat turistické procházky, cykloturistika, koupání nebo si třeba zahrát golf. V zimě pak hlavně výlety na běžkách, procházky, bruslení ale také sjezdové lyžování.

www.golfmonachus.cz, www.cyklo-sport.cz, cyklotrasy-mapy.cz, www.skibystrice.cz, Zimní lyžařské trasy, Mapky a profily terénu běžeckých tratí

Čarodějnice
Copyright © Arabela-penzion.cz